Veiniaasta tippsündmus: “primeuride” degusteerimine

Iga aasta maikuus toimub üks veiniaasta tippsündmusi: “primeuride” degusteerimine. See on üks haruldane traditsioon veinimaailmas, mis toimub ainult Bordeaux’s. Nimelt proovitakse veine, mis pole veel valmis!

Millel põhineb primeuride degusteerimine?

Maitstakse eelmise aastakäigu, ehk sel aastal 2020 aasta veine ning hinnatakse selle potentsiaali. Neid veine saab ka osta, aga ainult investeeringuna. See tähendab, et ostad veini, aga seda valmistatakse veel edasi ning veini saab kätte alles paari aasta pärast. Selleks hetkeks on muidugi veini hind juba tublisti tõusnud.

Kuidas kujuneb veini hind?

Veini hind sõltub väga palju aastakäigust. Praegu on siis see hetk, kus tuleks ära hinnata kas 2020 veinid saavad olema rohkem või vähem väärtuslikud. Loomulikult annavad hinnanguid ka maailmatuntud veinihindajad ja -kriitikud, näiteks James Suckling. Tema hinnang veinile mõjutab tugevasti selle hinda. 


Kas ka meil on õnnestunud primeure degusteerida?

Ka meie oleme primeure proovinud. Ja üks kõige erilisem neist on olnud Château Ausone’i degustatsioon. Nemad tavaliselt visiite oma veinimõisas ei korralda. Aga kuna me oleme head sõbrad selle château peamehhaaniku pojaga, siis õnnestus meil ka visiidile minna. Kohtusime ka omanikuga, härra Vauthier’ga - ülimalt sümpaatne vanahärra, kes armastab oma veini üle kõige.

Château Ausone on üks neljast Saint-Emilioni Premier Grand Crus Classé A klassifikatsiooni kuuluvast veinimõisast. Teised kolm on Château Angélus, Château Cheval Blanc ja Château Pavie. Kui teil tekib kord elus võmalus neid külastada või proovida nende veine, siis olete õnnega koos!

Täiendus: aastat 2022 on Premier Grand Crus Classé A klassifikatsioonisüsteemist lahkunud Château Ausone, Cheval Blanc ja Angelus!


Eelmine
KES ON SEPU JA KES ON KARL-ERIK?
Järgmine
VEINIATELJEED 2024 PRANTSUSE INSTITUUDIS

Lisa kommentaar

Email again: